Civitas Christiana

Oddział Okręgowy we Wrocławiu

Wernisaż – Castrum Doloris

Galeria „Kuźnicza”
zaprasza na wernisaż

Łukasz Huculak

„Castrum Doloris”

29 października 2018 r. (poniedziałek)
godz. 18:00

„Civitas Christiana”
Wrocław, ul. Kuźnicza 11-13 (I piętro)

prof. Łukasz Huculak, rocznik 1977, absolwent wrocławskiej ASP, w której prowadzi pracownię malarstwa i kieruje Międzywydziałowymi Studiami Doktoranckimi. Zaczynał od monochromatycznych martwych natur. Po okresie fascynacji renesansowym prymitywizmem i architektoniką galeryjnych wnętrz aktualnie skupiony na motywie czaszki i wąsko kadrowanego detalu. Interesuje się ułomnością i fragmentarycznością, wykorzystuje estetykę form „niepełnowartościowych”: szkicu, destruktu i non finito.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rządu Bawarii oraz organizacji pozarządowych. Laureat Grand Prix Festiwalu malarstwa w Szczecinie, II nagrody w ogólnopolskim konkursie na najlepsze dyplomy ASP, wyróżnień Festiwalu Malarstwa Bielska Jesień i Biennale Małej Formy Malarskiej w Toruniu.

Bywa kuratorem, publikuje teksty o sztuce (Format, Dwutygodnik, QuArt, Art&Business). Pod jego redakcją ukazało się kilka publikacji zbiorowych. Członek wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów.

Castrum Doloris

Książę Salina, bohater Lamparta Giuseppe Tomassiego di Lampedusy, umierając widzi sam siebie na kształt dziurawego zbiornika, tracącego nieuchronnie szczelność: to uczucie ustawicznego zatracania po odrobinie własnej osobowości, połączone z mglistą nadzieją przekształcenia się tejże osobowości  (za sprawą Boga) w inną, mniej świadomą, lecz nieporównanie szerzej pojętą – nie było bynajmniej przykre. Dopóki jest śmierć, jest nadzieja – stwierdza. Anim tu żywy, ani tam martwy – pociesza nagrobna inskrypcja w pewnym rzymskim kościele.

Społeczna użyteczność tych pociech wydaje się jednak nikła. Lęk wybrzmiewający w niezaprzeczalnym: vulnerant omnes, ultima necat podsumowuje doświadczenie utraty ciała, którego bezwład każe podejrzewać szkodę znacznie bardziej dotkliwą: nieuchronną demencję całej naszej niepowtarzalnej, przez długie lata gromadzonej świadomości.

Kategoria: Wydarzenia

Komentarze są zablokowane.